Aktualności

Delegacja Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej w Sejmie

18.05.2016 13:30

Delegacja Ukraińskiej Grupy Parlamentarnej w Sejmie, na czele z przewodniczącym Michałem Dworczykykiem, przedstawiła partnerom ukraińskim następujące propozycje uczczenia 25-lecia niepodległości Ukrainy i nawiązania stosunków dyplomatycznych:

- wystawa o współpracy Piłsudskiego i Petlury w Sejmie i Radzie Najwyższej,
- ulica Michajło Hruszewskiego w Warszawie w 150-lecie urodzin pierwszego prezydenta Ukrainy w 1918 r.,
- wspólne posiedzenie Komisji Obrony obu parlamentów,
- wizyty studyjne parlamentarzystów ukraińskich w polskim Sejmie.

Poseł Święcicki podjął kontakt z Prokuratorem Generalnym w sprawie Aleksandra Orłowa, polskiego dziennikarza przebywającego od 4,5 roku w areszcie śledczym w Odessie, który prowadził za Janukowycza portal antykorupcyjny, a został o oskarżony o rzekome zlecenie zabójstwa. Jurij Łucenko obiecał przychylnie ustosunkować się do poręczenia za Orłowa, jeśli takie złożą polscy i ukraińscy parlamentarzyści i przedstawić sądowi pozytywną opinię prokuratury w sprawie zmiany aresztu na obowiązek pozostania w Odessie i przychodzenia na rozprawy. Taki wniosek zostanie złożony w najbliższych dniach, jeszcze przed rozprawą 25 maja.

Ukraińscy parlamentarzyści zaniepokojeni byli projektami polskich ustaw PiS i Kukiz15, wg. których Dzień Męczeństwa Kresowian Sejm wyznaczyłby na 11 lipca, symbolizujący masakrę wołyńską, a nie np. na 17 września.

We wrześniu w Żytomierzu swoją ulicę otrzyma śp. Prezydent Lech Kaczyński.

 


Polecane
Galeria